Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Strój na rozmowę kwalifikacyjną
5 (100%) 1 vote

Jest wiele okazji, w których Twoja prezencja ma ogromne znaczenie. Może zdarzyć się nawet tak, że przesądzi o bardzo istotnych dla Ciebie sprawach. Znakomitym przykładem takiej sytuacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Strój, który wybierzesz na tę okoliczność, będzie stanowił swoistą wizytówkę. Udzieli potencjalnemu pracodawcy wielu cennych informacji na temat Twojej osoby. Postaraj się zatem, aby przekaz który wysyłasz, był pozytywny i dobrze świadczył o Tobie.

Rozmowa o pracę – ubiór powinien być dobrze przemyślany

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiły zmiany w kulturze organizacyjnej wielu firm. Przejawiają się one między innymi pod postacią złagodzenia wymogów dotyczących sposobu ubierania się pracowników. Formalny dress code w biznesie stał się trochę bardziej casualowy. To taktyka mająca na celu skrócenie dystansu na linii pracodawca – pracownik. Nie zapominaj jednak, że Ty na etapie rekrutacji nie jesteś jeszcze jednym z nich. Fakt, iż na co dzień personel danej firmy ma na tym polu trochę więcej swobody, wcale nie oznacza, iż takimi samymi prawami będzie rządzić się rozmowa o pracę. Ubiór zbyt nonszalancki bądź ekstrawagancki może być odebrany przez rekrutera jako lekceważenie, brak starań po Twojej stronie.

Rozmowa kwalifikacyjna – strój damski oraz męski

W przypadku panów najlepszy wybór, bez względu na okoliczności, stanowi garnitur. Obecnie wielu mężczyzn zamiast marynarki zakłada blezer. Elegancką koszulę zastępuje koszulką polo. Natomiast szykowne buty wizytowe, markowymi sneakersami. Czy taki dobór stroju oznacza duży błąd?

Ubiór musi być adekwatny do stanowiska oraz obszaru, na którym działa ta konkretna firma. To główna zasada, którą trzeba się kierować podczas przygotowań do tak ważnego spotkania, jak rozmowa kwalifikacyjna. Strój może mieć mniej oficjalny charakter, jeśli ubiegasz się o zatrudnienie
w przedsiębiorstwie z branży IT lub w jednym z nowoczesnych startupów.

W takiej sytuacji możesz zrezygnować z krawata. Jak najbardziej dozwolona jest sportowa marynarka i miękkie mokasyny. Innym sposobem na przełamanie monotonii jest zestawienie marynarki oraz spodni w odmiennych kolorach. Jeśli będą one stonowane, a bazę dla nich będzie stanowiła biała koszula, zestaw wyrwie się ze sztywnych ram konwencji, ale nadal będzie w dobrym guście.

 W przypadku pań niezawodny patent stanowi mała czarna. Pod warunkiem, że ma stosowny krój
oraz nie odsłania zbyt dużo. Możesz połączyć ją z żakietem, szpilkami i małą kopertówką. Tak skomponowany outfit sprawi, że będziesz czuła się niezwykle szykownie, a do tego zyskasz pewność siebie, której wymaga rozmowa o pracę. Ubiór bowiem posiada wpływ nie tylko na wygląd, ale
i samopoczucie, dlatego warto starannie go zaplanować.

Biała koszula i ołówkowa spódnica to kolejne połączenie, które nigdy Cię nie zawiedzie. Jeśli masz pewność, że możesz sobie pozwolić na szczyptę szaleństwa, koszulę możesz zastąpić bluzką
z żabotem. Równie ciekawym pomysłem jest zestawienie czarnych cygaretek z pastelową marynarką sięgającą do bioder lub dwurzędowym żakietem w marynarskim stylu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Styl ubioru to jedno, a ogólne wrażenie estetyczne to zupełnie inna historia. Ubranie powinno być czyste i wyprasowane. Niechlujstwa nie toleruje żadna rozmowa kwalifikacyjna. Strój musi prezentować się nieskazitelnie. Panie powinny pamiętać o powściągliwości. Zbyt duża ilość biżuterii niestety nie wygląda dobrze. Zamiast zdobić, odwraca uwagę od najważniejszego, czyli potencjału
i osobowości kandydata. Podobnie sprawa miewa się z fryzurą, makijażem, manicure. Mniej znaczy więcej, zwłaszcza gdy jest to rozmowa o pracę. Ubiór powinien wyrażać szacunek do drugiej osoby oraz podkreślać profesjonalizm osób ubiegających się o angaż.