Najlepsze sposoby na piękną cerę

Zdrowa cera
5 (100%) 1 vote

Piękna, gładka cera bez niedoskonałości to marzenie wielu kobiet. Niektóre z nas mają do tego naturalne predyspozycje, inne muszą włożyć w troskę o cerę więcej wysiłku. Zawsze jednak każda z nas powinna pamiętać, by dbać o odpowiednią pielęgnację swojej skóry. Dobre kosmetyki = zdrowa cera twarzy! Przygotowaliśmy kilka wskazówek, do których warto stosować się, troszcząc się o swoją skórę na twarzy.

Podstawa to krem – cera mieszana czy normalna?

Kluczem do zadbanej cery jest zasada, zgodnie z którą trzeba zająć się odpowiednim oczyszczeniem, ale także tonizowaniem i nawilżaniem skóry. Koniecznie należy wykonać każdy z tych zabiegów rano i wieczorem. Niezbędne jest szczególnie nawilżenie dobrym kremem dopasowanym do potrzeb naszej skóry – warto pamiętać o tym szczególnie wieczorem, ponieważ w nocy skóra znacznie lepiej wchłania dobroczynne składniki kosmetyków. Nie wolno zapominać także o szyi i dekolcie, których pielęgnacja również jest konieczna. Zdrowa cera twarzy nie utrzyma się jednak długo, kiedy pominiemy jeden, najważniejszy krok – dopasowanie kosmetyków do potrzeb swojej skóry. Inaczej będzie wyglądało oczyszczanie cery tłustej i cery normalnej, podobnie jak odpowiedni krem – cera mieszana potrzebuje innych składników niż cera sucha. Prawidłowo dopasowane kosmetyki zapobiegną podrażnieniom oraz przesuszeniom. Do mycia twarzy nie należy używać zbyt ciepłej wody, mydła czy szorstkiego ręcznika. Niezbędne jest także regularne wykonywanie złuszczania, czyli peelingu. Usuwa on zanieczyszczenia i obumarły naskórek, dzięki czemu cera jest promienna. Również peeling trzeba dopasować do rodzaju skóry – wybór jest bardzo szeroki, dlatego każdy może dobrać produkt idealny do swoich potrzeb. Taki kosmetyk można zresztą przygotować w domu z zastosowaniem cukru, gruboziarnistej soli czy nawet fusów po kawie. Warto wykonywać taki zabieg co najmniej raz w tygodniu.

Zdrowa cera twarzy dzięki diecie

Nie bez znaczenia do pięknego wyglądu cery jest też nasza dieta – znajduje się ona u podstaw pielęgnacji cery. Kluczową sprawą jest zatroszczenie się o zawartość witamin A, B i E. Ich tajemną mocą jest to, że opóźniają procesy starzenia, a witamina A odpowiada nawet za regenerację cery uszkodzonej, dlatego istotna jest jej zawartość w diecie. Najlepszym rozwiązaniem jest więc dodanie do swoich posiłków dużych ilości świeżych warzyw i owoców, ale także ryb, orzechów czy kasz. Z dobroczynnych właściwości słyną również awokado, zielona herbata i szpinak. Polecana jest też duża dawka witamin pochodząca z soków owocowych – najlepiej cytrusów, z dodatkiem ziaren, orzechów czy otrębów. Warto natomiast unikać produktów silnie przetworzonych i pełnych konserwantów. Wpływają one zresztą źle nie tylko na naszą cerę, ale i na całe ciało. Nie zapominamy jednak o wodzie – dostarczanie odpowiedniej ilości wody jest konieczne do odpowiedniego funkcjonowania całego ciała, również cery. Zdrowa cera twarzy to cera nawilżona także od wewnątrz – niedostateczna ilość płynów powoduje, że skóra jest podatniejsza na uszkodzenia i sucha. Należy zatem pilnować dostarczenia odpowiedniej dawki wody, także w formie owoców i warzyw.

Co jeszcze pomoże cerze?

Zdrowa cera twarzy odwdzięcza się pięknym wyglądem, kiedy odpowiednio o nią dbamy. Na szczęście często ta troska jest wskazana także dla nas. Dobrym i dla nas i dla cery działaniem jest na przykład jedzenie…czekolady. Ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao zawiera związki zwane flawonolami, które są silnymi przeciwutleniaczami. Poprawiają one przepływ krwi, poprawiają wygląd i kondycję skóry, a dodatkowo chronią przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i wolnymi rodnikami. Cały organizm będzie nam wdzięczny za codzienną dawkę czekolady, również dzięki zawartości niezbędnych potasu i magnezu. A kiedy nie lubimy czekolady, możemy wykonać z niej maseczkę – wystarczy rozpuścić i wystudzić czekoladę oraz nałożyć ją na skórę na 15-20 minut. To nie jedyna opcja naturalnej i dobroczynnej maseczki, którą można wykonać w domu. Dobre dla cery będą także mieszanki twarogu, żółtka kurzego jajka i kilku kropli wody utlenionej, olejku migdałowego i żółtka kurzego jajka czy ogórka i jogurtu. Każda z tych mieszanek pozostawiona na skórze na 15 minut pomoże jej odzyskać blask i zdrowie. Warto spróbować, tym bardziej że to nic trudnego! Maseczka, krem – cera mieszana, tłusta czy sucha wyglądać będą pięknie!