Dlaczego kosmetyki naturalne są lepsze?

Kosmetyki naturalne
5 (100%) 1 vote

Coraz większą wagę przykładamy do zdrowego trybu życia, uprawiania sportu i lepszego odżywiania się – nic zatem dziwnego, że przyszedł czas także na naturalne kosmetyki.  Unikamy chemii i konserwantów w jedzeniu, niekiedy zapominając, że tym właśnie karmimy naszą skórę. Najlepszym wyborem są kremy organiczne. Pełne składników pochodzenia naturalnego, naładowane witaminami i niezbędnymi dla skóry mikroelementami są najlepszym wyborem. Kremy bio królują w drogeriach i na naszych półkach. Dlaczego są lepsze od syntetycznych produktów?

Kremy organiczne – najlepszy wybór

Nie wszyscy wiedzą, że aż 60% składników kosmetyków jest wchłanianych przez skórę – tym bardziej powinniśmy zapewnić jej to co najlepsze. Ich skład i to, czego dostarczamy naszej skórze, jest niezwykle ważne. Skóra, podobnie jak nasze ciało, potrzebuje „pożywienia”, jednak takiego, które rzeczywiście będzie niosło ze sobą to co najlepsze. Co więc powoduje, że kremy organiczne i pochodzenia naturalnego są lepszym wyborem od syntetyków? Przede wszystkim należy podkreślić, że w kosmetykach bio znajdują się oleje roślinne – ale to jeszcze nic nadzwyczajnego. Szczególne jest jednak to, że są to oleje tłoczone na zimno, ekologiczne i nierafinowane. Dzięki temu nadal są pełne dobroczynnych elementów, łatwo przyswajalnych przez skórę. Skóra dzięki takim specyfikom działa prawidłowo, uodparnia się na negatywne czynniki i tym samym cierpi na mniej skórnych problemów. Oleje pochodzenia roślinnego mają też świetną właściwość – zapobiegają przedwczesnemu starzeniu dzięki zawartości antyoksydantów. W kosmetykach „klasycznych” znajdują się wyłącznie oleje pochodzenia chemicznego pozbawione każdej z tych funkcji. Zaburzają funkcje skóry, nie pozwalając jej na normalną pracę.

Substancje aktywne w kremach bio

Reklamy kłamią – każdy z nas tego doświadczył, jednak zapewniamy, że kremy bio pozwolą uwierzyć w moc marketingu. Kosmetyki naturalne pełne są substancji aktywnych pochodzenia naturalnego w różnych formach – wspomnianych już olejów, wyciągów, ekstraktów. Każdy z nich posiada inne działanie – nawilżanie, odmładzanie, zapobieganie zapaleniom. Dzięki naturalnemu składowi błyskawicznie się wchłaniają i zaczynają działać niemal natychmiast, co zapewnia szybkie i trwałe rezultaty. Składniki zawarte w kosmetykach syntetycznych niestety, mimo że szybkie w produkcji i tanie, są również szkodliwe – nie wchłaniają się tak szybko, przez co zapychają pory i powodują tworzenie się wyprysków. Warto wspomnieć także o substancjach powierzchniowo czynnych. Zwane inaczej surfaktantami, są niezbędnym składnikiem kosmetyków czyszczących takich jak mydła, żele pod prysznic czy szampony, ale także emulgatorów czy środków zwilżających. Tradycyjne kosmetyki posiłkują się surfaktantami pochodzenia chemicznego, które mocno się pienią i intensywnie myją. Zaliczają się do nich znane SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate). Niestety, szkodzą one naturalnej barierze skóry, za czym idzie wypadanie włosów i wysuszanie skóry. Produkty organiczne natomiast posiadają delikatne substancje myjące, które pomimo tego, że tak mocno się nie pienią, charakteryzują się wysoką właściwością nawilżającą. Zamiast SLS czy SLES naturalne kosmetyki wyposażone są w naturalną lanolinę, wosk pszczeli czy lecytynę.

Kremy organiczne a konserwanty

Często są obecne w naszej żywności – niestety znajdują się także w kosmetykach, o  czym nie wiedzą wszyscy. Kremy bio oraz kosmetyki naturalne są całkowicie wolne od sztucznych konserwantów, do których zaliczają się formaldehydy oraz parabeny. To substancje szkodliwe dla skóry, które w przypadku organicznych kosmetyków są zastępowane naturalnymi metodami konserwacji, a także stosowaniem witamin, olejków eterycznych czy surowców czystego pochodzenia. Kwasy roślinne i alkohole pojawiają się w niewielkiej ilości, a finalnie powoduje to, że kosmetyk ma krótszą datę ważności, co jednak nie stanowi dużego problemu. Warto więc przerzucić się na naturalność!